Co to jest takiego świadomość sytuacyjna? Jest to świadomość tego co dzieję się wokół nas i w jakiej sytuacji aktualnie znajdujemy się. Szybka ocena i odpowiednia reakcja. Musimy rozumieć i analizować wszystkie czynniki, aby uniknąć lub wybrnąć z sytuacji zagrożenia.

Według większości szkół survivalu należy przestrzegać 4 kroków, aby uniknąć większości zagrożeń.

Zagrożenia istnieją

Trzeba sobie uświadomić, że zagrożenia istnieją, a na świecie są źli ludzie. Wybuchają pożary, ludzie giną w wypadkach samochodowych, a każdego dnia dochodzi do setki rozbojów i gwałtów.
Żyjemy w pozornie bezpiecznym świecie. Rano jedziemy do pracy, spędzamy przed komputerem 8 godzin, jemy obiad a po powrocie do domu spędzamy wieczór przed serialami. Życie mija nam beztrosko a rankiem nie budzi nas obca armia, która akurat postanowiła do nas wjechać. To wyłącza w nas przewidywanie, analizowanie tego co dzieje się na świecie i świadomość, że świat nie zawsze jest bezpieczny. Fałszywe poczucie bezpieczeństwa bywa zabójcze.

Ufaj instynktowi

Na przestrzeni tysięcy lat nasz instynkt zdążył się zaprogramować i ostrzegać przed zagrożeniami. Dlatego jeśli coś ci w głowie mówi, żeby nie iść tą uliczką, to wybierz inną. Obecnie za dużo myślimy i analizujemy zamiast w prostych sytuacjach zaufać intuicji.

Licz tylko na siebie

Rząd, wojsko, policja lub inne służby nie ochronią nas, gdy liczą się sekundy. W nagłych sytuacjach musisz liczyć tylko na siebie, a bierne oczekiwanie na pomoc innych jest zgubne. Trzeba działać a nie liczyć, że ktoś zrobi to za nas.

Ćwicz

Ćwicz umysł i ciało. Wyciągaj wnioski ze wszystkich sytuacji i ciągle staraj się przewidywać. W każdym działaniu rozpatrz wszlkie możliwości i zagrożenia. Taka pozytywna rutyna pozwoli niejednokrotnie uniknąć kłopotów.