Wiecie jakie są najważniejsze zasady sztuki przetrwania, których musicie przestrzegać? W zasadzie jeśli zebrać główne myśli z książek o przetrwaniu, to można spisać ich 8 najważniejszych.

1. Nie ma żadnych zasad

Nie ma tak naprawdę żadnych zasad dotyczących sztuki przetrwania. Przeczytałem kilka książek na ten temat i wiem, że wiedza z nich nie zawsze pokrywa się z praktyką. Najważniejsze do dostosowywać się do rozwoju sytuacji. Nie ma szablonowych rozwiązań.  Trzeba myśleć, kombinować i wykorzystywać okazje.

2. Trenuj

Musisz utzrymywać ciało w dobrej kondycji fizycznej. Nawet największa wiedza i najlepszy sprzęt nie pomogą ci, jeśli nie będziesz w stanie przejść 10km. Bądź silny i wysportowany. Nie dość, że pożyjesz dłużej, to jeszcze nie wiesz, kiedy może ci się to przydać.

3. Adaptuj się do sytuacji

Zamiast walczyć z prądem, idź z nim. W każdym środowisku można znaleźć sprzyjające warunki, więc zamiast utrudniać sobie życie lub kombinować, wykorzystuj je.

4. Nie ma żadnych gwarancji

Jeśli 50 razy jakieś rozwiązanie działało, to nie ma pewności, że zadziała 51-szy. Zawsze miej alternatywę dla swoich pomysłów, bo w sytuacjach ekstremalnych nie ma nic pewnego.

5. Wykorzystuj szanse

Niewykorzystane okazje mszczą się w w przyszłości. Nie będziesz miał drugiej szansy, więc nie możesz wahać się w swoim działaniu.

6. Nie ufaj szczęściu

Powierzenie swojego życia szczęściu, to strzał w kolano. Swój los musisz dzierżyć w swoich rękach i możesz polegać tylko na swoim doświadczeniu i pomysłowości.

7. Nie panikuj

3 głębokie oddechy, alleluja i do przodu. Panika to główny powód większości śmierci w sytuacjach ekstremalnych. Powodzie, pożary, huragany – ludzie najczęściej giną w takich przypadkach z powodu swojej głupoty i wpadnięcia w panikę.
Co zmieni się po tym spanikujesz? Nic. Więc zamiast panikować zacznij myśleć i działać.

8. Nigdy się nie poddawaj

Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Dlatego nie biadol, nie płacz, nie trać nadziei. Dostosuj się do sytuacji i działaj dalej.

Te zasady to swego rodzaju fundament, na którym można budować wiedzę, doświadczenie i umiejętności przetrwania w różnych sytuacjach.